vitich.kiev.ua was registered on Dec 15, 1999

Нерівна смерть світу технологій або чому втрата Джобса затьмарила втрату Рітчі.

Dennis RitchieУ жовтні 2011 року пішли з життя відразу дві легенди IT-індустрії. Але якщо смерть Стіва Джобса стала головною темою найбільших ЗМІ, то Денніс Рітчі помер на самоті і так і залишився невідомим широкому загалу. Проте без нього не було б ані Apple, ані Microsoft, ані мобільних гаджетів, ані інтернету в тому вигляді, в якому ми їх знаємо.
Денніс Рітчі відомий комп'ютерним фахівцям як творець мови програмування «C». Разом зі своїм співавтором Кеном Томпсоном він зробив великий внесок в розробку операційної системи UNIX і заклав основи теорії операційних систем. Саме UNIX лежить в основі відкритої операційної системи GNU / Linux, на базі якої створено сучасні мобільні операційні системи iOS і Android, а також MacOS. На базі мови «C» створено більшість програмного забезпечення під Windows, а також мобільних додатків для iPhone і інших гаджетів Apple.

Рітчі народився в 1941 році, закінчив Гарвард зі ступенем в області фізики і прикладної математики і в 1967 році вже працював в компанії Bell Labs, в яку його привів батько. У той час як Стів Джобс ще займався пошуком себе, Рітчі вже завершував роботу над UNIX. У 1983 році він і Томпсон були удостоєні премії Тьюринга за розробку загальної теорії операційних систем і створення UNIX, першою з ряду нагород, якими був відзначений їх внесок в розвиток інформаційних технологій, які зробили США технологічним лідером в цій області.
Як сказав комп'ютерний історик Пол Е. Черуцці, «Рітчі завжди був за лаштунками, його ім'я не було відомо широкому загалу, але, якщо заглянути в комп'ютер з мікроскопом, сліди його роботи зустрічаються всюди».
Рітчі залишався комп'ютерним вченим і продовжував дослідження в області операційних систем і мов програмування до самої смерті. Проте ЗМІ приділили його кончину і досягненням дуже мало уваги. Пам'ять легендарного вченого вшанували професіонали, випустивши відповідні дистрибутиви Linux і FreeBSD.
Смерть Стіва Джобса привернула набагато більше уваги як видатних діячів IT-галузі і політиків, так і масової аудиторії. Компанії Apple, Microsoft, Disney, а також університетські кампуси приспустили прапори. На сайтах Apple і Pixar з'явилися меморіальні сторінки.
Багато користувачів в світі дізналися про смерть Джобса з повідомлення, яке було розіслано на винайдені ним мобільні гаджети Apple.
Смерть Джобса стала головною темою ABC, CBS і NBC, журнал Time присвятив Джобсу номер, а Bloomberg Businessweek, щоб вшанувати пам'ять засновника Apple, випустили номер без реклами.
Співчуття висловили президент США Барак Обама, прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон, засновник Microsoft Білл Гейтс, директор Disney Боб Айгер, Джордж Лукас і багато інших. Кількість повідомлень в Twitter про смерть Джобса досягало 10 тис. В секунду, а на опублікований Apple адреса електронної пошти для співчуттів прийшло понад 1 млн повідомлень.
Само собою, всіх цікавило і що стане з Apple після смерті Джобса. Ще до смерті за станом здоров'я глави Apple уважно стежили за його зовнішнім виглядом на презентаціях та інших публічних подіях, а також за тривалістю періодів відсутності в зв'язку з лікуванням. Після смерті Джобса головним питанням стало те, хто стане новим главою компанії і чи зможе Apple залишатися настільки ж інноваційної під його керівництвом.
Вражаюча відмінність в реакції на майже одночасну смерть двох великих людей полягає в тому, що Джобс створював продукти, зрозумілі і зручні для великої кількості людей - кінцевих користувачів. Він представляв їх світу і переконував усіх і кожного оцінити принади своєї розробки.
Джобс не технічний геній, він використовував безліч напрацювань інших людей: Рітчі і Томпсона, Стівена Возняка, без якого не було б Apple, але про який знає значно менше людей, інженерів HP і багатьох інших. Але саме Джобсу вдалося скласти всю мозаїку разом і красиво презентувати результат світу. Більш того, глава Apple вважав частинами продукту не тільки залізо і софт, але також всю свою компанію і все, що вона робить. Будь-які прояви Apple на чолі з Джобсом транслювали простоту і лаконічність, а також прагнення відрізнятися від інших.
Саме тому Джобс став іконою масової культури цифрової епохи.
І хочеться вірити, що більше людей, чиїм розвитку сприяли пристрої Apple, дізнаються про геніальних людей, які створювали технологічну основу майбутніх цифрових продуктів, таких як Денніс Рітчі.

(c) Олексій Короткін
Джерело